sobota, 23 maja 2015

56 - aberracja chromatyczna

Dziś o małym tricku w Photoshopie, który pozwala na uzyskanie efektu aberracji chromatycznej, a mówiąc prościej - charakterystycznej, kolorowej obwódki na granicy obiektów. [Po info o zjawisku odsyłam do wiki - Aberracja_chromatyczna. Co się będę rozpisywać ;) ] Chromatyzm przewinął się ostatnio u Rysi, potem u Revv, co przypomniało mi o tutorialu zachomikowanym na dysku. Wypróbowałam na jakimś swoim porzuconym rysunku:
Rzecz jest banalnie prosta, gotowy rysunek (po scaleniu warstw) wystarczy powielić, przesunąć go od razu o kilka pikseli (inaczej efekt nie będzie widoczny) i klikając prawym na warstwie wejść w opcje mieszania. Otwiera się okno, w którym mamy mieszanie zaawansowane, a tam kanały RGB. Właśnie te trzy okienka nas interesują, możemy je sobie odznaczać w dowolnej konfiguracji, jedno lub dwa na raz. I patrzeć jak dzieją się rzeczy.


Na czarno-białych grafikach też działa. Na pewno warto wymazać cześć warstwy i zostawić ten efekt punktowo, żeby nie było tak perfidnie po całości. ;)

Tutaj tutorial, na którym się oparłam >> Chromatic Aberration Tutorial by Pikishi

A ja w tym momencie pakuję szkicownik i wybywam na wczasy. :P

3 komentarze:

 1. Ooo! Wow, tutorial! Nigdy takiego efektu u siebie nie robiłam i nie próbowałam. Może dlatego, że takie rysunki raczej gnębię w SAI. Spróbuję kiedyś, bo całkiem fajnie to wygląda. A tak baj de łej, to jakiś nowy rysunek, nad którym pracujesz? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też robię w SAI, w Photoshopie tylko dodaję ewentualnie jakieś smaczki. A z tym rysunkiem raczej nie będę już nić robić dalej...

   Usuń
 2. Ta obwódka nadaje na prawde ciekawy efekt ! Podziwiam pomysłowość :D

  OdpowiedzUsuń